ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Urazy oka u dzieci
Od pierwszej pomocy po pomoc specjalisty
dr n. med. Katarzyna Lewicka
- Urazy narządu wzroku u pacjentów pediatrycznych (wiek od dnia urodzenia do 18/19 r.ż.) to bardzo szeroki temat z uwagi na ogromne zróżnicowanie zarówno przyczyn wypadku, jak i możliwości diagnostyczno-terapeutycznych. Tę problematykę przybliża niniejszy artykuł
Uważa się, że urazy narządu wzroku u dzieci to jedna z najczęstszych przyczyn ich hospitalizacji oraz przeprowadzanych operacji. Innymi wymienianymi w literaturze są: zez, zaćma, jaskra.
Powody obrażeń są znacznie zróżnicowane w poszczególnych grupach wiekowych, np. u młodszych dzieci dochodzi do nich w trakcie zabaw z rówieśnikami, u młodzieży zaś – w czasie aktywności sportowych1,2.
Postępowanie diagnostyczne u pacjentów pediatrycznych jest szczególnie utrudnione i to z licznych powodów. Wielu z nich doznaje szoku albo po prostu zataja przed opiekunami samo doznanie urazu. Przestraszone dziecko nie współpracuje przy badaniu, czym uniemożliwia dokładną ocenę narządu wzroku. W takiej sytuacji nawet najdokładniejsza obdukcja może spowodować dodatkowe urazy. Pełne badanie wykonuje się wówczas w znieczuleniu ogólnym, tuż przed planowanym leczeniem operacyjnym1,2.
Dodatkowym czynnikiem dużego ryzyka u pacjentów pediatrycznych jest rozwój niedowidzenia przy długotrwałym braku przezierności ośrodków optycznych.
Podział
W piśmiennictwie stosowane są różne podziały uwzględniające rodzaj oraz zakres urazu, czynniki uszkadzające lub mechanizm jego powstania. Wśród nich można wydzielić kilka głównych grup:
- I: gałki ocznej – urazy powierzchowne, przenikające, tępe
- II: gałki ocznej ze złamaniem kości oczodołu i/lub uszkodzeniem tkanek otaczających
- III: gałki ocznej w przebiegu urazu wielonarządowego.
Osobno omawianą grupą są szczególne zespoły związane z urazami1,2:
- uraz okołoporodowy
- zespół maltretowanego dziecka (BCS – battered-child syndrome)
- zespół potrząsanego dziecka (SBS – shaken baby syndrome).
Grupa I
Do urazów powierzchownych zaliczane są1,2:
- erozja rogówki – może ją spowodować m.in. paznokieć (np. w czasie zabawy)
- oparzenia rogówki (chemiczne, termiczne) – mogą być spowodowane papierosem, gorącymi płynami, rozpuszczalnikami lub środkami czystości
- ciała obce rogówki
- ciała obce w worku spojówkowym
- urazy powiek – mogą być ograniczone jedynie do powiek lub obejmować całą twarz (np. w wyniku pogryzienia przez psa).
Obrażenia przenikające są najczęściej zlokalizowane w obrębie rogówki albo przedniej części twardówki. W każdym przypadku należy wykluczyć przerwanie ciągłości gałki ocznej, zwłaszcza gdy w czasie badania widoczne są:
- rana powieki
- chemoza spojówki
- przemieszczenie źrenicy.
W takich przypadkach trzeba wykluczyć perforację gałki ocznej.
Przy silnych urazach powstałych z dużą energią może dojść nawet do uszkodzenia kości oczodołu1,2,3.
Uraz tępy to rodzaj kontuzji, która powstaje najczęściej jako skutek uderzenia piłką lub pięścią. W efekcie dochodzi do uszkodzenia wszystkich struktur gałki ocznej w wyniku działania sił rozprężających. Obrażeniu towarzyszą:
- krwotok do komory przedniej – jeżeli jest to jedyny objaw, to w diagnostyce różnicowej należy wykluczyć krwawienie związane z chorobą ogólną (np. białaczką)
- oderwanie tęczówki od nasady
- oddzielenie ciała rzęskowego
- zmętnienie soczewki
- przemieszczenie soczewki
- uszkodzenie siatkówki – z cechami obrzęku (obrzęk Berlina) lub przedarcia
- pęknięcie naczyniówki
- pęknięcie twardówki.