Egzamin z medycyny
Egzamin z interny
Pytania i komentarze: dr n. med. Irena Głowińska, dr n. med. Joanna Goździkiewicz
Konsultacja: prof. dr hab. med. Michał Myśliwiec, Klinika Nefrologii i Transplantologii UM w Białymstoku
Dobre przygotowanie się do egzaminu specjalizacyjnego z tak obszernego działu medycyny, jakim są choroby wewnętrzne, jest zadaniem trudnym. Na egzaminach zdarzają się pytania dotyczące zagadnień, w których przypadku konieczna jest znajomość najnowszych publikacji, gdyż wiedza podręcznikowa nie daje pewności wyboru prawidłowej odpowiedzi. Ważne jest jednak nie tylko przyswajanie stale aktualizowanej wiedzy, lecz także umiejętność rozwiązywania testów. Chcąc pomóc czytelnikom w dobrym przygotowaniu się do sprawdzianu, co miesiąc publikujemy pytania testowe, których forma jest bardzo zbliżona do pytań egzaminacyjnych. Przy każdym z pytań zamieszczamy konsultowany przez wybitnego specjalistę opis, który powinien pozwolić na znalezienie prawidłowej odpowiedzi. Zagadnienia, do których ułożone są pytania, zostały nadesłane przez czytelników. Propozycje kolejnych tematów, które zdaniem Państwa warto zamieścić w repetytorium, prosimy nadsyłać na adres: repetytorium@medical-tribune.pl
1. Wskazaniem do domowego leczenia tlenem u chorych z bardzo ciężką postacią przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) jest:
A. PaO2 >60 mmHg lub SaO2 ≤88%
B. PaO2 ≤55 mmHg lub SaO2 ≤88%
C. PaO2 56-60 mmHg u pacjentów z hematokrytem >55%
D. PaO2 56-60 mmHg u pacjentów z obrzękami obwodowymi wskazującymi na zastoinową niewydolność krążenia
E. PaO2 60-70 mmHg
Wybierz zestaw prawidłowych odpowiedzi:
1. ABE, 2. ADE, 3. BCD, 4. BE, 5. AE
Udowodniono, że u pacjentów z przewlekłą niewydolnością oddechową w przebiegu POChP podawanie tlenu przez co najmniej 15 h na dobę, czyli tzw. domowe leczenie tlenem, poprawia przeżywalność, hamuje rozwój nadciśnienia płucnego oraz poprawia wydolność wysiłkową. Wskazania do domowego leczenia tlenem to: PaO2 ≤55 mmHg lub SaO2 ≤88%; PaO2 56-60 mmHg, jeśli występują objawy nadciśnienia płucnego, obrzęki obwodowe wskazujące na zastoinową niewydolność serca lub hematokryt >55%.
2. Kryterium rozpoznania POChP stanowi:
1. FEV1 ≥80% wartości normy
2. FEV1 ≤30% wartości normy
3. FEV1/FVC poniżej dolnej granicy normy
4. FEV1/FVC poniżej dolnej granicy normy po inhalacji leku rozkurczającego
5. Obecność pęcherzy rozejmowych w tomografii komputerowej klatki piersiowej
Kryterium rozpoznania POChP stanowi oznaczone podczas spirometrii po inhalacji leku rozkurczającego oskrzela FEV1/FVC poniżej dolnej granicy normy. Oznaczanie FEV1 służy do klasyfikacji ciężkości choroby.
3. Wskazaniem do zastosowania antybiotykoterapii w zaostrzeniu POChP jest:
A. Nasilenie duszności i bardziej ropny charakter plwociny
B. Nasilenie duszności i ograniczenie wydolności wysiłkowej
C. Zwiększenie ilości plwociny i jej bardziej ropny charakter
D. Nasilenie duszności, zwiększenie ilości plwociny i jej bardziej ropny charakter
Wybierz zestaw prawidłowych odpowiedzi:
1. AB, 2. ABC, 3. BD, 4. BC, 5. ACD
W zaostrzeniu POChP antybiotykoterapię należy rozważyć w razie wystąpienia jednocześnie: nasilenia duszności, zwiększenia objętości odkrztuszanej plwociny i bardziej ropnego jej charakteru albo obecności 2 z 3 tych objawów, jeśli jednym z nich jest nasilenie ropnego charakteru plwociny.