ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Onkologia
Objawowe leczenie duszności u chorych na raka płuc
lek. Michał Mierzejewski
prof. dr hab. n. med. Rafał Krenke
Duszność to subiektywne odczuwanie zbyt dużego, nieadekwatnego do wykonywanej aktywności wysiłku oddechowego.
Może powstać na drodze różnych mechanizmów, dlatego tak ważne w postępowaniu terapeutycznym jest znalezienie jej przyczyny, co umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia.
CELE ARTYKUŁU
Po przeczytaniu artykułu Czytelnik powinien:
- przedstawić strategie leczenia duszności u chorego z rakiem płuca>
- wdrożyć podstawowe leczenie duszności u chorego z rakiem płuca
- zlecić odpowiednie badania monitorujące duszność u chorego z rakiem płuca
- rozpoznać sytuacje wymagające konsultacji innych specjalistów
Wprowadzenie
Duszność jest subiektywną dolegliwością odczuwaną jako nadmierny, nieproporcjonalny do wykonywanej pracy wysiłek oddechowy (praca oddechowa). Mimo że duszność jest jednym z najważniejszych i najbardziej niepokojących objawów podmiotowych, nie dysponujemy w pełni obiektywnymi metodami oceny jej nasilenia. Należy podkreślić brak ścisłej korelacji pomiędzy uczuciem duszności a czynnością układu oddechowego mierzoną wskaźnikami spirometrycznymi i gazometrycznymi. Co prawda u większości pacjentów z dusznością stwierdza się nieprawidłowości w zakresie badań czynnościowych płuc lub wskaźników wymiany gazowej, jednak nie dotyczy to wszystkich chorych. Na duszność mogą się skarżyć także chorzy, u których wyniki badania spirometrycznego i gazometrycznego są prawidłowe. Duszność jest częstym objawem chorób nowotworowych. Ponad 70% pacjentów z tymi chorobami odczuwa duszność w czasie ostatnich 6 miesięcy życia.1 Uczucie duszności jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość życia w tym okresie.2 W szczególności dotyczy to chorych na raka płuc.
Przyczyny duszności u pacjentów z chorobą nowotworową
Uczucie duszności powstaje w czuciowych ośrodkach kory mózgowej, które integrują informacje pochodzące z ośrodków oddechowych rdzenia przedłużonego, ruchowych ośrodków kory oraz licznych mechanoreceptorów i chemoreceptorów rozmieszczonych w drogach oddechowych, miąższu płuc i ścianie klatki piersiowej.3 W chorobach nowotworowych duszność koreluje wyraźnie z zajęciem śródpiersia,4 gdzie wymienione receptory występują w największej liczbie. Przyczyny duszności u chorych na raka płuca mogą być bardzo zróżnicowane. Duszność może wykazywać bezpośredni lub pośredni związek z nowotworem, może zależeć od stosowanego leczenia lub też nie wynikać z choroby nowotworowej, ale z chorób współistniejących.4 Najważniejsze przyczyny duszności u chorych na raka płuc przedstawiono w tabeli 1.
Duszność spowodowana mechanizmami i/lub chorobami wymienionymi w tabeli 1 może cechować się różnym nasileniem i dynamiką. Może mieć charakter nagły, stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia i wymagać natychmiastowej interwencji. Jako przykłady takich sytuacji można wymienić zator płucny czy też migrację protezy tchawiczej lub oskrzelowej powodującą niedrożność centralnych dróg oddechowych. W innych przypadkach duszność może mieć charakter podostry lub przewlekły. Bardzo częstą przyczyną przewlekłej duszności u chorych z rakiem płuc jest zespół wyniszczenia nowotworowego i/lub niedokrwistość. Duszność spowodowana tymi przyczynami nie wiąże się z takim zagrożeniem życia jak np. ostra duszność w przebiegu zatoru płuc, jednak częstość jej występowania nakazuje zwrócenie na nią uwagi i podjęcie odpowiednich działań zapobiegawczych i leczniczych.
U części chorych na raka płuc duszność nie ma bezpośredniego ani pośredniego związku z chorobą nowotworową. W tym kontekście należy szczególnie podkreślić rolę przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) jako przyczyny duszności. Ze względu na wspólny czynnik etiologiczny raka płuca i POChP, jakim jest ekspozycja na dym tytoniowy, obie te choroby często ze sobą współistnieją. Wyniki przekrojowych badań wykazały, że 40-70% chorych na raka płuc choruje także na POChP.5,6 Fakt, iż obie choroby występują u osób w podobnym wieku oraz mają podobne objawy (kaszel, duszność), może utrudniać i opóźniać rozpoznanie raka płuc. Dlatego u wszystkich palących chorych z przewlekłą dusznością o nieustalonej przyczynie należy przede wszystkim wykluczyć raka płuc. Inną przyczyną duszności u chorych na raka płuc może być nieprawidłowe leczenie współistniejących chorób, np. stosowanie nieadekwatnych dawek glikokortykosteroidów u pacjentów z astmą.7
Metody oceny nasilenia duszności
Przeprowadzenie ilościowej oceny nasilenia duszności przed leczeniem i po jego zastosowaniu ma ważne znaczenie dla oceny jego skuteczności.8 Opracowano kilka różnych skal nasilenia duszności, które znajdują praktyczne zastosowanie. Wybór skali zależy od doświadczenia i preferencji lekarza prowadzącego. Do najczęściej stosowanych należą: