ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Sympozjum: choroby infekcyjne
Przydatność kliniczna skal prognostycznych do oceny ciężkości zapalenia płuc
Jennie Johnstone, MD
Sumit R. Majumdar,MD, MPH
Thomas J. Marrie, MD
W SKRÓCIE
Jedną z najistotniejszych decyzji dotyczących postępowania u chorych na pozaszpitalne zapalenie płuc jest wybór miejsca leczenia. Ma to istotny wpływ na przebieg choroby, umieralność i koszt terapii. Podjęcie decyzji wyłącznie na podstawie oceny klinicznej jest bardzo trudne, ponieważ może być ona mało precyzyjna. Do oszacowania ryzyka zgonu z powodu zapalenia płuc i zidentyfikowania chorych z grupy niskiego ryzyka, których można leczyć w warunkach ambulatoryjnych, wykorzystuje się Skalę Ciężkości Zapalenia Płuc (PSI – Pneumonia Severity Index) i skalę CURB-65 (confusion – splątanie, urea – mocznik, respiratory rate – częstość oddechów, blood pressure – ciśnienie tętnicze krwi, wiek ≥65 lat). Trzeba jednak pamiętać, że z powodu ograniczeń, jakimi obciążone są te skale, nie należy stosować ich jako jedynej metody oceny stanu pacjenta, mogą natomiast być pomocne przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu chorego do szpitala. Skala PSI bardziej przydaje się do identyfikowania chorych z grupy najniższego ryzyka, zaś CURB-65 jest prostsza do zastosowania. Uważamy, że skala CURB-65, wykorzystywana pomocniczo przy ocenie klinicznej, jest najbardziej przydatna podczas rozpoznawania chorych z grupy niskiego ryzyka.
Wprowadzenie
Określenie czynników ryzyka zgonu ma podstawowe znaczenie w opiece nad chorymi na pozaszpitalne zapalenie płuc (CAP – community-acquired pneumonia), częstą chorobę dorosłych.1 Jedną z istotniejszych kwestii dotyczących postępowania u tych chorych jest określenie miejsca prowadzenia terapii. Ma to duży wpływ na przebieg choroby, umieralność i koszt leczenia.1 W przypadku leczenia pozaszpitalnego zapalenia płuc większą część kwot przeznacza się na hospitalizację.2 Koszty prowadzenia terapii w warunkach szpitalnych mogą być nawet 25-krotnie większe od kosztów opieki w warunkach ambulatoryjnych.1,2 Należy jednak pamiętać, że przebieg choroby i ryzyko zgonu mogą się istotnie różnić w zależności od ciężkości zapalenia płuc i w niektórych przypadkach leczenie ambulatoryjne może nie być bezpiecznym rozwiązaniem.
Niestety, trudno jest jednoznacznie ocenić ryzyko zgonu w przebiegu pozaszpitalnego zapalenia płuc na podstawie samego badania klinicznego, a przeszacowanie ryzyka wczesnej umieralności może spowodować zwiększenie liczby hospitalizacji w grupie pacjentów niskiego ryzyka.3 Lekarze na ogół bardzo różnie oceniają ryzyko zgonu i uważa się, że je zawyżają. Idąc dalej, różna ocena ryzyka zgonu i ogólna skłonność do przeszacowywania go to dwa podstawowe czynniki, które wpływają na występowanie dużych dysproporcji geograficznych w częstości hospitalizacji z powodu pozaszpitalnego zapalenia płuc mimo braku istotnych różnic w ciężkości choroby.4,5
Co więcej, większość chorych woli leczyć się w warunkach domowych. Pacjenci zapytani o to bezpośrednio, w ok. 80% przypadków odpowiedzieli, że wybraliby leczenie ambulatoryjne.6 Wyniki skorygowanej analizy skłonności wykazały, że chorzy z grupy niskiego ryzyka zgonu, których leczono w warunkach ambulatoryjnych, znacznie szybciej powracali do zdrowia i pełnej aktywności życiowej niż pacjenci, których hospitalizowano.7 Wydaje się więc, że udoskonalenie metod oceny ciężkości pozaszpitalnego zapalenia płuc może poprawić jakość opieki medycznej i zmniejszyć jej koszty.
Jak dotąd podjęto kilka prób opracowania wskaźnika prognostycznego, który byłby pomocny przy podejmowaniu decyzji dotyczących postępowania u chorych na pozaszpitalne zapalenie płuc. W niniejszym artykule przedstawiamy dostępne metody prognostyczne wykorzystywane do oceny tej choroby i omawiają ich znaczenie.
Rozwój metod oceny ciężkości pozaszpitalnego zapalenia płuc
Perspektywa historyczna
Od ponad 20 lat lekarze poszukują metod obiektywnej oceny ciężkości pozaszpitalnego zapalenia płuc. Na początku koncentrowano się na czynnikach prognostycznych oceniających indywidualne ryzyko zgonu, ale część tych badań zawierała błędy metodologiczne, polegające m.in. na niewielkiej liczebności badanych grup, braku niezależnych metod oceny wiarygodności wykorzystywanych testów lub odpowiednich metod statystycznych.8 W 1987 r. grupa naukowców z British Thoracic Society (BTS) opublikowała wyniki dużego badania oceniającego etiologię pozaszpitalnego zapalenia płuc, czynniki prognostyczne i efekty leczenia.8 Na podstawie wyników tego i innych badań wyodrębniono następujące niezależne czynniki predykcyjne zgonu z powodu pozaszpitalnego zapalenia płuc: starszy wiek, choroby współistniejące, zwiększona częstość oddechów, zaburzenia stanu świadomości, hipotonia, hipoksemia, leukopenia, leukocytoza, bakteriemia i zajęcie wielu płatów płuc w obrazie radiologicznym klatki piersiowej oraz płyn w opłucnej.9 Wydaje się, że najrzetelniejszym niezależnym czynnikiem prognostycznym ciężkości choroby we wszystkich grupach wiekowych jest zwiększona częstość oddechów9 – liczba oddechów ≥30/min jest uznanym wykładnikiem ciężkiej choroby. Niestety, nie udało się wyodrębnić pojedynczego objawu lub dolegliwości, na podstawie których można by określić prawdopodobieństwo zgonu.
Wstępne działania British Thoracic Society
Z myślą o zwiększeniu trafności oceny ryzyka zgonu w przebiegu zapalenia płuc BTS, korzystając z modelu statystycznej analizy wieloczynnikowej, British Thoracic Society podjęło próbę opracowania reguły predykcyjnej.8 Badacze wykazali, że do istotnych czynników zwiększających ryzyko zgonu należą: obniżone rozkurczowe ciśnienie krwi, zwiększone stężenie azotu mocznikowego we krwi i tachypnoe. Co ciekawe, nie zaobserwowano związku hipoksemii z umieralnością, ale autorzy badania uważają, że może to wynikać z niedostatecznej ilości danych. Na podstawie tych obserwacji stworzono tzw. regułę BTS (tab. 1) uwzględniającą trzy czynniki silnie związane z ryzykiem zgonu. Jeżeli u chorego stwierdza się występowanie co najmniej dwóch z nich, to ryzyko zgonu w przebiegu pozaszpitalnego zapalenia płuc zwiększa się 21-krotnie. Przydatność reguły BTS oceniono w badaniu retrospektywnym, którego wyniki opublikowano w 1991 r.10 Wykazano, że największą mocą predykcyjną dla zgonu z powodu pozaszpitalnego zapalenia płuc charakteryzuje się reguła 1 uwzględniająca wpływ trzech zmiennych (tj. podwyższonego stężenia azotu mocznikowego we krwi, obniżenia rozkurczowego ciśnienia krwi i zwiększenia częstości oddechów). Czułość tego algorytmu oceniono na 70%, a swoistość na 84%. We wnioskach autorzy zawarli stwierdzenie, że reguła ta może być bardzo przydatna w identyfikacji chorych z dużym ryzykiem zgonu.
W 1996 r. Neill i wsp.11 uprościli reguły opracowane przez BTS i zaproponowali stosowanie jednej. Zmodyfikowaną regułę określono akronimem CURB, który powstał od angielskich słów oznaczających kryteria wykorzystane do oceny ciężkości zapalenia płuc (tj. splątanie, stężenie azotu mocznikowego we krwi, częstość oddechów, ciśnienie tętnicze krwi) (tab. 1). Następnie skalę CURB prospektywnie zastosowano w grupie 316 chorych hospitalizowanych z powodu pozaszpitalnego zapalenia płuc. W badaniu tym dodatni wynik na zmodyfikowanej skali BTS (obecność ≥2 czynników) określał ryzyko zgonu z 95% czułością i 71% swoistością.
Zmodyfikowaną skalę BTS w 2000 r. oceniał również Lim i wsp.12 Badanie przeprowadzono retrospektywnie w grupie 188 chorych, a zmodyfikowana skala BTS okazała się mniej skuteczna w ocenie ryzyka zgonu niż w pierwotnym opracowaniu (czułość 66%, swoistość 73%). Autorzy wysunęli hipotezę, że zmniejszona czułość mogła być wynikiem tego, że prawie połowę grupy walidacyjnej stanowiły osoby w starszym wieku (≥65 lat).
CURB-65
Lim i wsp.12 podjęli próbę modyfikacji reguły BTS w taki sposób, aby lepiej opisywała ryzyko zgonu z powodu pozaszpitalnego zapalenia płuc, a jednocześnie zachowała przyjazną formę dla użytkownika. Efektem tych działań było stworzenie na podstawie CURB skali CURB-65. Do kryteriów skali CURB dołączono kryterium wieku (≥65 lat).13 Spełnienie jednego z nich oznacza przypisanie choremu 1 pkt, a każdy chory może być sklasyfikowany w skali od 0 do 5 pkt. Na podstawie liczby uzyskanych punktów chorzy są klasyfikowani do grupy niskiego, średniego lub wysokiego ryzyka zgonu (tab. 1). Skalę CURB-65 opracowano i poddano walidacji z wykorzystaniem bazy danych 1068 hospitalizowanych chorych. Baza ta powstała w wyniku połączenia informacji pochodzących z trzech dużych prospektywnych badań poświęconych pozaszpitalnemu zapaleniu płuc. Z analizy wyłączono chorych na gruźlicę, z rozstrzeniami oskrzeli, z nowotworami narządów lub krwi i zaburzeniami odporności (w tym również chorych zakażonych HIV). W kohorcie wykorzystanej do opracowania skali (n=718) umieralność w grupie z liczbą punktów 0 wynosiła <1%, z 1 pkt – 2,1%, z 2 pkt – 9%, a po uzyskaniu ≥3 pkt rosła do co najmniej 14%. W kohorcie wykorzystanej do weryfikacji skali (n=214) rozkład punktacji i ogólna skuteczność predykcyjna były podobne: liczba punktów 0 i 1 związane były z zerową umieralnością, chorzy uzyskujący 2 pkt cechowali się 8% umieralnością, a u tych, którzy otrzymali ≥3 pkt, wynosiła ona co najmniej 21%. W kohorcie walidacyjnej czułość skali CURB-65 w prognozowaniu zgonu wśród chorych niskiego ryzyka (0-1 pkt) oceniono na 100%, ale swoistość wynosiła tylko 18%.
Wykorzystując tę samą międzynarodową bazę danych, opracowano i poddano walidacji13 odmianę skali CURB-65 – CRB-65 (tab. 1). Podstawowym celem badaczy było stworzenie metody predykcyjnej, do której przeprowadzenia nie trzeba pobierać próbek krwi. Przydatność skali CURB-65 i CRB-65 do oceny ryzyka zgonu w grupie chorych niskiego ryzyka była podobna (czułość CRB-65 wynosiła 100%, a swoistość 23%). We wnioskach autorzy stwierdzili, że CRB-65 może znaleźć zastosowanie w ocenie ryzyka zgonu w warunkach ambulatoryjnych lub gdy nie ma możliwości pomiaru stężenia mocznika.
Skala Ciężkości Zapalenia Płuc (PSI)
Tabela 1. Reguły wykorzystywane do prognozowania umieralności związanej z pozaszpitalnym zapaleniem płuc
W 1997 r. Fine i wsp.14 opublikowali pracę na temat wykorzystania Skali Ciężkości Zapalenia Płuc (PSI – Pneumonia Severity Index Score). Celem badaczy było opracowanie algorytmu umożliwiającego szybką i skuteczną identyfikację chorych na pozaszpitalne zapalenia płuc charakteryzujących się niewielkim ryzykiem zgonu w okresie 30 dni od pojawienia się dolegliwości. Autorzy przyjęli założenie, że chorych zakwalifikowanych w ten sposób do grupy niewielkiego ryzyka można bezpiecznie wypisać do domu, co może korzystnie wpłynąć na jakość ich życia i pozwoli lepiej wykorzystać zasoby opieki zdrowotnej. Skalę PSI opracowano na podstawie analizy danych 14 199 dorosłych chorych na pozaszpitalne zapalenie płuc leczonych w warunkach szpitalnych. Po zastosowaniu metody wieloczynnikowej regresji logistycznej autorzy wyodrębnili 20 zmiennych pochodzących z badania klinicznego, wybranych wyników badań dodatkowych i radiologicznych będących niezależnymi czynnikami predykcyjnymi ryzyka zgonu z powodu pozaszpitalnego zapalenia płuc (tab. 1). Każdej zmiennej przyporządkowano ważoną zmienną punktową. Po podsumowaniu liczby punktów chorego kwalifikowano do jednej z pięciu klas ryzyka: klasa I: brak czynników ryzyka; klasa II: ≤70 pkt; klasa III: 71-90 pkt; klasa IV: 91-130 pkt; klasa V: >130 pkt. Ryzyko zgonu w okresie 30 dni dla kohorty weryfikacyjnej oceniono w sposób następujący: 0,4% – klasa I; 0,7% – klasa II; 2,8% – klasa III; 8,5% – klasa IV i 31,1% – klasa V.