ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Program edukacyjny: hipertensjologia
COX-2 a układ naczyniowy – anioł czy zło wcielone?
Chiara Cuccurullo, MD
Andrea Mezzetti, MD
Francesco Cipollone, MD
W SKRÓCIE
Cyklooksygenaza-2 może w różny sposób, zależnie od rodzaju związanej z nią syntazy prostaglandynowej, wpływać na stabilność blaszki miażdżycowej. Zwiększona ekspresja COX-2 i syntazy prostaglandyny (PG) E związana jest z niestabilnością blaszki miażdżycowej, natomiast nadekspresja COX-2 i syntazy PGD typu lipokalinowego przyczynia się do jej stabilności. Dlatego też rola COX-2 w aterotrombozie wydaje się być dosyć złożona. W artykule dokonujemy podsumowania ostatnich danych na temat mechanizmów regulujących ekspresję COX-2 w blaszkach miażdżycowych oraz możliwości jej farmakologicznej modulacji.
Wprowadzenie
Pęknięcie blaszki miażdżycowej jest główną przyczyną ostrych zespołów niedokrwiennych, dlatego tak ważne jest zrozumienie patofizjologicznych mechanizmów progresji procesu miażdżycowego prowadzącego do jej pęknięcia. W artykule dokonujemy przeglądu ostatnich danych na temat roli szlaków przemian biorących udział w procesie pękania blaszki miażdżycowej, w których uczestniczy cyklooksygenaza (COX).
COX-2: złożony enzym w złożonym szlaku
Metabolizm kwasu arachidonowego stanowi jeden z fundamentalnych elementów patofizjologii zespołów niedokrwiennych w obrębie naczyń wieńcowych i mózgowych, na co wskazują biochemiczne pomiary biosyntezy eikozanoidów oraz wyniki badań nad zastosowaniem inhibitorów tego szlaku metabolicznego.1 Szczególnie dużo uwagi skupia się na przemianach katalizowanych przez cyklooksygenazę, w wyniku których powstaje wiele mediatorów lipidowych zwanych prostanoidami.2 W 1971 r. po raz pierwszy wykazano, że przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości kwasu acetylosalicylowego związane są z hamowaniem COX-1, kluczowego enzymu w syntezie prostaglandyn. Od tamtej pory udowodniono, że prostaglandyny zaangażowane są w patofizjologię wielu chorób, co skłoniło naukowców do badań nad metabolizmem kwasu arachidonowego i tworzenia nowej klasy leków (niesteroidowych leków przeciwazaplnych), blokujących COX.
Z kwasu arachidonowego mogą powstawać różne prostaglandyny (PG), w tym PGD, PGE, PGF i PGI oraz tromboksan (TX) A2, określane wspólnie mianem prostanoidów. Ich biosynteza przebiega w trzech następujących etapach enzymatycznych: 1) aktywacja fosfolipazy przez agonistę, prowadząca do uwolnienia kwasu arachidonowego z fosfolipidów błon komórkowych; 2) katalizowane przez COX utlenianie wolnych kwasów tłuszczowych, prowadzące do wytworzenia cyklicznego nadtlenku, PGH2; 3) enzymatyczna reorganizacja struktury PGH2 do różnych aktywnych biologicznie pochodnych. Choć pierwsze dwa etapy zachodzą praktycznie we wszystkich ludzkich komórkach, to ekspresja syntaz prostanoidowych na dalszych etapach charakteryzuje się znaczną swoistością komórkową. Dodatkowym elementem złożoności biosyntezy prostanoidów jest występowanie różnych izoform fosfolipazy, COX i syntaz prostanoidowych.
Opisano dwa izoenzymy COX – COX-1 i COX-2 – różniące się mechanizmami regulującymi ekspresję, rozmieszczeniem tkankowym, swoistością substratową, preferencyjnym współdziałaniem z enzymami działającymi na wcześniejszych lub późniejszych etapach szlaku przekształceń kwasu arachidonowego, a także powinowactwem różnych inhibitorów do nich. O ile w świetle 20-letnich badań oceniających TX oraz badań nad kwasem acetylosalicylowym1 rola płytkowej COX-1 w ostrych zespołach wieńcowych i udarach niedokrwiennych jest dobrze poznana, to rola ekspresji i hamowania COX-2 w aterotrombozie jest mniej jasna,3 ponieważ enzym ten opisany został po raz pierwszy w 1991 r., a selektywne inhibitory COX-2 (koksyby) stały się dostępne na rynku dopiero w 1998 r.2,4
W ostatnich latach wyniki kilku badań klinicznych5-7 wzbudziły wątpliwości co do bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego hamowania COX-2 za pomocą koksybów, co z kolei wpłynęło na zmianę wizerunku tego izoenzymu, który długo był uznawany za kluczowy enzym w reakcji zapalnej, także w tętnicach. Celem tego artykułu poglądowego jest wyjaśnienie roli COX-2 w miażdżycy oraz ryzyka sercowo-naczyniowego związanego ze stosowaniem koksybów.
Regulacja COX-2
Mechanizmy transkrypcyjne regulacji COX-2
Do powstania i działania COX-2 prowadzi wiele mechanizmów, zarówno na etapie transkrypcyjnym, jak i potranskrypcyjnym.
W przypadku mechanizmów transkrypcyjnych, szczególnego znaczenia nabiera polimorfizm promotora COX-2, co stało się przedmiotem intensywnych badań naszej grupy. Warianty genu COX-2 w komórkach zapalnych mogą zmieniać poziom ekspresji oraz aktywności enzymów i w ten sposób wpływać na biosyntezę prostanoidów. W świetle tego na uwagę zasługuje fakt, że polimorfizm pojedynczego nukleotydu (–765G>C) w promotorze COX-2 był związany z mniejszą aktywnością promotora w porównaniu do allelu –765G.8 Dowody wskazujące na to, że wytwarzanie metaloproteinaz macierzy (MMP) w blaszkach miażdżycowych tętnic szyjnych zależy – przynajmniej w części – od indukcji COX-2 świadczą o tym, że wariant –765C genu COX-2 może być genotypem chroniącym przed aterotrombozą, przypuszczalnie poprzez stabilizację blaszki miażdżycowej wywołaną zmniejszeniem produkcji PGE2. Aby sprawdzić tę hipotezę, przeprowadziliśmy badanie kliniczno-kontrolne z udziałem 1728 pacjentów o dużym ryzyku sercowo-naczyniowym, w tym 864 z wcześniej przebytym zawałem mięśnia sercowego lub udarem niedokrwiennym na tle miażdżycowym oraz 864 pacjentów w grupie kontrolnej.9
Odkryliśmy, że polimorfizm –765G>C genu COX-2 związany jest ze znacznym zmniejszeniem ryzyka zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu, o 52% u heterozygot i 67% u homozygot. Allel –765C rzadziej występował u pacjentów z zawałem serca i udarem mózgu niż w grupie kontrolnej, co wskazuje, że chroni on przed powikłaniami związanymi z pęknięciem blaszki miażdżycowej.
Polimorfizm ten w grupie kontrolnej w naszych badaniach występował istotnie częściej niż w pracy Papafili i wsp. z Wielkiej Brytanii.10 Ponieważ polimorfizm –765>C związany jest z mniejszą ekspresją i aktywnością genu COX-2 w makrofagach, pozostaje to w zgodzie z danymi o częstszym występowaniu zawału serca oraz udaru mózgu w Wielkiej Brytanii niż we Włoszech, a co za tym idzie, podkreśla rolę tego polimorfizmu w ochronie przed powikłaniami sercowo-naczyniowymi. Może to również wyjaśniać większe ryzyko zawału serca obserwowane w Europie Północnej w porównaniu do populacji krajów śródziemnomorskich o takim samym stężeniu cholesterolu i wartościach ciśnienia tętniczego.11
Zarówno genotyp –765GC, jak i –765CC są ściśle związane z ekspresją i aktywnością COX-2 w monocytach krążących we krwi oraz makrofagach w blaszkach miażdżycowych, co wskazuje, że związek między genotypem COX-2 a zawałem serca oraz udarem mózgu może być wynikiem zmian aktywności COX-2 w komórkach zapalnych. Rzeczywiście pacjenci z genotypem –765CC, obciążeni najmniejszym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu, mieli najmniejsze poziomy ekspresji i aktywności COX-2 w utkaniu blaszki miażdżycowej, jej makrofagach oraz krążących we krwi monocytach. Co więcej, obecność zmutowanego allelu wiązała się z istotnym zmniejszeniem stężenia białka C-reaktywnego, co wskazuje na wpływ tego polimorfizmu na przebieg procesu zapalnego w organizmie.
Kluczowe jest pytanie, w jakim mechanizmie polimorfizm COX-2 wpływa na ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Znaczne zmniejszenie metaloproteinaz macierzy w blaszce miażdżycowej pacjentów z allelem –765 wyraźnie potwierdza słuszność hipotezy, że obniżona biosynteza MMP, spowodowana zmniejszonym wytwarzaniem PGE2, może wyjaśniać redukcję ryzyka u pacjentów z tym allelem. W świetle tego mniejsza indukcja COX-2 obserwowana in vitro w monocytach/makrofagach pacjentów z allelem –765C poddanych działaniu utlenowanych lipoprotein o małej gęstości (oxLDL), angiotensyny II i zaawansowanych produktów glikacji (AGE – advanced glycation end products) – a więc aktywatorów występujących odpowiednio w hipercholesterolemii, nadciśnieniu tętniczym i cukrzycy – wskazuje, że polimorfizm –765G>C może chronić pacjentów z klasycznymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego przed wystąpieniem zawału serca czy udaru mózgu.
W naszym badaniu nie wykazaliśmy istotnych różnic w nasileniu zmian miażdżycowych pomiędzy pacjentami o różnych genotypach. Dlatego też badanie to potwierdza wcześniejsze wyniki badań na zwierzętach, które wskazywały, że COX-2 przyczynia się do niestabilności blaszki miażdżycowej a nie do jej wzrostu.12
Jednym z najważniejszych wniosków z tego badania było to, że polimorfizm –765G>C nie wpływał na tworzenie PGI2 w komórkach śródbłonka, co wskazuje, że polimorfizm ten ma inne znaczenie w indukcji COX-2 w makrofagach niż w komórkach śródbłonka. Ponieważ PGI2 uznawana jest za jeden z najważniejszych związków przeciwmiażdżycowych,13 dane te wzmacniają przekonanie o protekcyjnej roli polimorfizmu –765G>C i zwracają uwagę na zasadniczą różnicę w odniesieniu do hamowania COX-2 przez selektywne koksyby.