Horyzonty medycyny
Ostra martwica cewek nerkowych – czy jest nadzieja na skuteczne leczenie?
John Firth
Wprowadzenie
Ostra niewydolność nerek, nazywana przez specjalistów ostrym uszkodzeniem nerek, jest częstym problemem w praktyce klinicznej. Zależnie od przyjętej definicji odpowiada za około 5% przyjęć do szpitala w trybie ostrego dyżuru, a w szerokim przedziale czynników wywołujących mieści się i najłagodniejsza przednerkowa niewydolność nerek, i najcięższa ostra martwica cewek nerkowych. Wskaźniki powikłań i zgonów są wysokie, zwłaszcza gdy ciężkiej, wymagającej leczenia nerkozastępczego ostrej martwicy cewek nerkowych towarzyszy niewydolność innych narządów, nie ma jednak żadnej swoistej metody leczenia. Jakie metody wydają się najbardziej obiecujące?
Patofizjologia ostrej martwicy cewek nerkowych
Rycina 1. Procesy patofizjologiczne odpowiedzialne za rozwój ostrej martwicy cewek nerkowych
Opracowanie racjonalnych i skutecznych strategii leczenia jakiejkolwiek choroby wymaga zrozumienia jej patogenezy, która w ostrej martwicy cewek nerkowych bez wątpienia jest złożona (ryc. 1).1,2
Zaburzenia w obrębie śródbłonka
Ogromna liczba dowodów z badań doświadczalnych i klinicznych wskazuje, że w zapoczątkowaniu i utrwalaniu ostrej martwicy cewek nerkowych istotną rolę odgrywają zaburzenia przepływu nerkowego i upośledzenie czynności śródbłonka.
- Zwykle obserwuje się skurcz naczyń wewnątrznerkowych i zwiększoną wrażliwość naczyń nerki na działanie takich leków kurczących naczynia, jak noradrenalina lub endotelina. W niektórych modelach doświadczalnych wykazano, że zahamowanie endoteliny zmniejsza te zaburzenia.
- Dochodzi do upośledzenia autoregulacji przepływu nerkowego, w niektórych modelach doświadczalnych pogłębiającego się pod wpływem antagonistów śródnerkowego kanału wapniowego.
- Przekrwieniu zewnętrznej części rdzenia nerki towarzyszy aktywacja cząsteczek adhezyjnych w tej okolicy, a zahamowanie ich działania zapobiega w niektórych modelach ostremu niedokrwiennemu uszkodzeniu nerki.
- Wiele funkcji śródbłonka ulega upośledzeniu, prawdopodobnie przez reaktywne formy tlenu, a skutkiem jest zakłócenie delikatnej równowagi między wytwarzaniem związków rozszerzających naczynia i wytwarzaniem związków naczyniokurczących na korzyść tych ostatnich.
Mechanizm uszkodzenia cewek nerkowych
Ostrą martwicę cewek nerkowych cechuje martwica komórek cewek, również w segmencie S3 cewki bliższej, w regionie przekrwienia zewnętrznej części rdzenia nerki, zwykle zajętym w przebiegu choroby. Użycie słowa „martwica” wprowadza jednak w błąd, bo może sugerować, że chodzi o swoisty mechanizm śmierci komórki w jakichkolwiek okolicznościach. Trzeba tu podkreślić, że jeśli dochodzi do martwicy komórek, dzieje się to nie w początkowym, lecz w końcowym stadium procesu, a korzyści terapeutyczne mogłoby przynieść poznanie wczesnych mechanizmów inicjujących ten proces. Wyniki biopsji nerki u chorych z ostrą martwicą cewek nerkowych ujawniają zwykle ogniska zapalenia, do których dawniej nie przywiązywano większej wagi, bo uznawano je za jeszcze jedną cechę spotykaną od czasu do czasu. Ostatnio jednak poznano znaczenie komponenty zapalnej w ostrym niedokrwiennym uszkodzeniu nerki. Podjęto drobiazgową analizę, mającą wyjaśnić zmiany zachodzących w odpowiedzi na niedokrwienie nerki i wznowienie w niej przepływu.
- • Zwiększenie stężenia wapnia w komórce, prawdopodobnie w odpowiedzi na niedotlenienie, ma różne następstwa, w tym aktywację kalpainy i innych proteaz cysteiny.
- Proteazy cysteiny są skierowane przeciw różnym celom w komórce, co prowadzi do utraty prawidłowej polaryzacji błon za sprawą ATPazy Na+/K+ i integryn, umiejscowionych zwykle w bocznej części błony podstawnej, które zostają przemieszczone do cytoplazmy i na powierzchnię szczytową. Utrata polaryzacji uniemożliwia m.in. prawidłowy transport sodu w cewkach nerkowych.
- Aktywacja wielu różnych proteaz cysteiny zapoczątkowuje szlak przemian wywołujących proces zapalny i śmierć komórki na drodze apoptozy.
- Zarówno żywe komórki, jak i obumarłe w wyniku apoptozy lub martwicy są złuszczane do światła cewek nerkowych.
Wszystkie te zjawiska są przedmiotem badań złożonych wpływów modulujących. Na przykład w wielu modelach doświadczalnych hamowanie pobudzającej syntazy tlenku azotu (iNOS – inducible nitric oxide synthase) wywiera wpływ ochronny i może indukować wytwarzanie syntazy tlenku azotu śródbłonka (eNOS – endothelial nitric oxide synthase).
Wpływ na czynność cewek nerkowych
Rycina 2. Możliwe mechanizmy zaburzeń przesączania kłębuszkowego w przebiegu ostrej martwicy cewek nerkowych
Różnego rodzaju uszkodzenia cewek nerkowych wpływają na ich czynność na wiele odmiennych sposobów. W różnym czasie i w rozmaitych modelach zaobserwowano (ryc. 2):
- zaburzenia reabsorpcji sodu w cewce bliższej, prowadzące do zwiększenia jego stężenia w cewce dalszej i aktywacji mechanizmów cewkowo-kłębuszkowego sprzężenia zwrotnego, co z kolei zmniejsza przepływ krwi przez kłębuszki i filtrację; zjawisko to znane jest pod nazwą sukcesu ostrej nerki (acute renal success), ponieważ zmniejszenie przesączania kłębuszkowego zapobiega gwałtownej utracie sodu, który nie może być wchłaniany zwrotnie w uszkodzonych cewkach nerkowych
- zwrotne wyciekanie przesączu ze światła cewki do okołocewkowej tkanki śródmiąższowej, skąd jest ona reabsorbowana do krwi
- zaczopowanie cewek przez wałeczki, które to zjawisko jest czymś więcej niż zatkanie rynny zwiędłymi liśćmi, ponieważ w pewnych badaniach doświadczalnych wykazano, że zahamowanie aktywnego procesu adhezji, odbywającego się za pośrednictwem integryn, może osłabić ich wpływ.
Leczenie zwykle nieskuteczne
Nie poczyniono ostatnio większych postępów w leczeniu chorych z ostrą niewydolnością nerek. Działania nadal koncentrują się na zwalczaniu powikłań zagrażających życiu, przywróceniu właściwej objętości krwi w łożysku naczyniowym, usuwaniu toksyn nerkowych i zapobieganiu ich wpływom, wykluczeniu przeszkód w drogach moczowych i zapaleń nerek, a także – u bardzo wielu chorych z ostrą martwicą cewek nerkowych – intensywnemu leczeniu nadmiernej krzepliwości, a następnie podjęciu czasowego leczenia nerkozastępczego, jeśli jest konieczne. Nie opracowano żadnych nowych metod, w ostatnim dziesięcioleciu dowiedziono tylko, że stosowanie zalecanych wcześniej powszechnie leków moczopędnych i dopaminy nie przynosi korzyści.
Stosowanie leków moczopędnych, a zwłaszcza działającego w obrębie pętli Henlego furosemidu, opierało się na założeniu, że zahamowanie transportu sodu zahamuje zapotrzebowanie cewek nerkowych na tlen, co byłoby korzystne w warunkach ich niedokrwienia, a dzięki zwiększonej diurezie wypłukane zostaną upośledzające drożność cewek wałeczki. Okazało się, że korzyści kliniczne są niewielkie. W przeprowadzonej niedawno metaanalizie oceniającej wpływ furosemidu na zapobieganie ostrej niewydolności nerek uwzględniono dziewięć randomizowanych badań z grupą kontrolną, w których uczestniczyło ogółem 849 chorych. Stwierdzono, że lek podawany w dawkach do 2 g/24h nie przynosi korzyści klinicznych, a przede wszystkim nie przywraca czynności nerek ani nie wydłuża przeżycia.3
Podawanie małych, tzw. nerkowych dawek dopaminy zalecano wychodząc z założenia, że działając miejscowo w nerkach, może ona swoiście i korzystnie wpływać na przepływ nerkowy w warunkach niedokrwienia. Nawet jeśli zapomnimy o ważnym argumencie, że nie wyjaśnia to w pełni ani właściwie jakiegokolwiek wpływu dopaminy na czynność nerek, których wydolność jest upośledzona, pozostaje faktem, że dobrej jakości badania potwierdziły dziś jej nieskuteczność w zapobieganiu i leczeniu ostrej niewydolności nerek w sytuacjach klinicznych, w których była zalecana.4