ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Pulmonologia
Najczęstsze przyczyny duszności przewlekłej
prof. dr hab. n. med. Bernard Panaszek
- Najczęstsze przyczyny duszności przewlekłej (choroby układu oddechowego, krążenia, niedokrwistość, choroby nerwowo-mięśniowe)
- Metody służące do pomiaru i oceny duszności (skala mMRC, skala Borga)
- Ogólne zasady postępowania w przebiegu duszności
Zjawisko duszności przewlekłej i jej znaczenie w klinice
Duszność stanowi pojęcie jakościowe, całkowicie subiektywne, zawężające się zwykle do stwierdzenia przez pacjenta braku powietrza, niemożliwości wykonania pełnego wdechu lub braku tchu o różnym natężeniu. Z perspektywy klinicznej można wyróżnić duszność ostrą, której przyczynę łatwiej zidentyfikować za pomocą zbieżności zjawisk przyczynowo-skutkowych, i duszność przewlekłą, która ma charakter złożony, wielowymiarowy oraz interdyscyplinarny1.
Arbitralnie można przyjąć, że duszność utrzymująca się przynajmniej przez miesiąc kwalifikuje się do rozpoznania duszności przewlekłej2. Patomechanizm duszności pozostaje niejasny, trudny do wyjaśnienia mimo postępów badań nad tym zjawiskiem. Odpowiedzialne za nie są w rzeczywistości złożone zaburzenia funkcji zintegrowanego układu neurobiologicznego, składającego się z receptorów czuciowych na obwodzie (chemoreceptory, mechanoreceptory w płucach i ścianie klatki piersiowej), i ośrodka oddechowego w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), w którym bodźce z receptorów obwodowych są scalane i przetwarzane, a następnie wysyłane do mięśni oddechowych2. Duszność pojawia się w sytuacji wzrostu napędu oddechowego w ośrodku oddechowym, przenoszonego przez wyładowania sieci neuronów na poziom świadomości, co wiąże się ze swoistym zapotrzebowaniem na oddech sygnalizowanym przez receptory czuciowe i rejestrowane przez nie bodźce dośrodkowe. W efekcie dochodzi do konfrontacji z aparatem wykonawczym, jakim są mięśnie oddechowe zdolne do wykonania pracy oddechowej, ale na nieadekwatnym poziomie skuteczności3. Wrażenie duszności może zostać spotęgowane przez bodźce psychologiczne w postaci lęku, negatywnych emocji i depresji, które mają istotny wpływ na scalanie i przetwarzanie sygnałów dośrodkowych na poziomie OUN4.
Wiele zjawisk i czynników może wpływać na układ oddechowy i aktywować receptory czuciowe wywołujące duszność. Impulsem powodującym duszność może być zwykły podmuch powietrza w twarz, kontakt z substancjami drażniącymi drogi oddechowe, hipoksemia, hiperkapnia i kwasica metaboliczna5. Stymulację receptorów czuciowych powoduje również rozdęcie płuc, zapadnięcie dróg oddechowych, przekrwienie płuc i rozszerzenie naczyń w różnych obszarach układu oddechowego oraz układu krążenia. Wreszcie sygnałem dośrodkowym, zwiększającym zapotrzebowanie na oddech i wzrost napędu oddechowego, może być zmiana siły mięśniowej, rytmu oddechowego i różnorodne emocje6.
W czasie wysiłku fizycznego czynność oddechowa stymulowana jest ściśle poprzez sygnały z pracujących mięśni oraz układu krążenia, które powodują zwiększenie wentylacji w postaci stałego wzrostu objętości oddechowej (TV – tidal volume)2. Osoby zdrowe, nieobciążone zwężeniem dróg oddechowych i rozdęciem płuc łatwo mogą zwiększyć wentylację płuc, stąd wysiłek fizyczny stanowi u nich wyzwanie przede wszystkim dla mięśni szkieletowych, serca i naczyń krwionośnych. W tej grupie osób duszność jest zjawiskiem drugoplanowym poprzedzonym dyskomfortem (bólem) mięśni i zmianą rytmu serca5, podczas gdy pacjenci z chorobami serca i płuc odczuwają ograniczenie oddychania jako zjawisko dominujące w czasie ćwiczeń fizycznych7,8. Z praktycznego, klinicznego punktu widzenia podstawowe znaczenie ma związek pomiędzy wysiłkiem i dusznością oraz wpływ tego zjawiska na cały szereg problemów klinicznych w chorobach przewlekłych. Duszność przewlekła, niewspółmiernie nasilona do skali wysiłku zawsze stanowi objaw choroby9.
W 70-90% przypadków duszność wiąże się z chorobą układu oddechowego albo układu krążenia, w których stanowi czynnik wyniszczający, istotnie zwiększający ryzyko zgonu2. W pozostałym odsetku przypadków duszność przewlekłą obserwuje się w niedokrwistości, w chorobach nerwowo-mięśniowych, w związku z pogorszeniem kondycji na skutek siedzącego trybu życia i w stresie połączonym z niepokojem oraz lękiem w dysfunkcjach oddychania (tab. 1)9.
Pacjenci z przewlekłą niewydolnością serca, astmą oskrzelową, samoistnym włóknieniem płuc i nadciśnieniem płucnym odczuwają duszność związaną z aktywnością fizyczną w podobny sposób jak chorzy z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP)10. Wspólnym zjawiskiem w tych schorzeniach jest ograniczenie wzrostu objętości oddechowej równolegle do zapotrzebowania na wzrost wentylacji płuc. Mianowicie w wymienionych powyżej chorobach przewlekłych obserwuje się podobne, chociaż występujące w różnym stopniu i z różną częstością zaburzenia czynności oddechowej dotyczące hiperinflacji dynamicznej i krytycznego zmniejszenia spoczynkowej pojemności wdechowej (IC – inspiratory capacity)11. Z kolei w przewlekłej niewydolności serca, nadciśnieniu płucnym i samoistnym włóknieniu płuc można oczekiwać redukcji całkowitej pojemności płuc oraz zmniejszenia rezerwowej objętości wdechowej2.
Duszność wpływa negatywnie na stan funkcjonalny charakteryzujący się głównie zmniejszeniem tolerancji wysiłku i status psychologiczny osób w podeszłym wieku, u których powoduje często dramatyczną redukcję jakości życia. Istotne znaczenie kliniczne ma związek duszności z niechęcią osób starszych do aktywności fizycznej i programów rehabilitacyjnych12.
W ostatnim czasie wiele uwagi poświęca się pacjentom w schyłkowym okresie życia, u których występują choroby przewlekłe potencjalnie ograniczające długość życia, będące domeną opieki paliatywnej. W tej grupie chorych duszność przewlekła stanowi, oprócz bólu, główny objaw niekorzystnie wpływający na jakość życia, wymagający skutecznej terapii, tym bardziej że szereg obserwowanych zaburzeń wywodzi się z układu oddechowego i krążenia12.
Pomiar i ocena duszności
Zjawisko to, oceniane za pomocą subiektywnych skal, m.in. za pomocą skali nasilenia duszności mMRC (modified Medical Research Council), stanowi lepszy wskaźnik 5-letniego przeżycia pacjenta niż obturacja dróg oddechowych wyrażana wartością nasilonej pierwszosekundowej objętości wydechowej (FEV1 – forced expiratory volume in one second) w POChP (tab. 2)13,14.
Ocena ilościowa duszności w astmie oskrzelowej opiera się najczęściej na dwóch skalach, a mianowicie: