ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Od redakcji
Wstęp
Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gąsior
Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy!
Wrzesień jest miesiącem ponownego po przerwie wakacyjnej nagromadzenia szkoleń, kursów i kongresów. Właśnie przed kilkoma dniami zakończył się kolejny coroczny Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Barcelonie, który zgromadził ponad 30 000 uczestników. Było to bardzo ważne wydarzenie, obfitujące w tym roku w szereg nowych doniesień, wyników wieloośrodkowych badań oraz informacji na temat osiągnięć w zakresie aparatury medycznej, które być może już niedługo zmienią metody leczenia oraz wykonywania zabiegów. Warto wspomnieć o nadziejach związanych z nowymi lekami w terapii hiperlipidemii LDL oraz w niewydolności serca z upośledzoną frakcją wyrzutową, z nowymi stentami biodegradowalnymi czy też nowymi technikami skojarzonego, zsynchronizowanego multimodalnego obrazowania. Opublikowano także 5 nowych rekomendacji postępowania w schorzeniach sercowo-naczyniowych.
W obecnym wrześniowym numerze przedstawiamy Państwu, jak sądzę, tematy równie interesujące i użyteczne.
Wczesna zakrzepica w stencie to bardzo groźne powikłanie interwencji przezskórnej. Dr Anna Olasińska-Wiśniewska i dr hab. Marek Grygier z Poznania przedstawiają klasyfikację zakrzepicy w stencie, jej patofizjologię i podkreślają znaczenie czynników proceduralnych w występowaniu wczesnej, tj. do 30 dni po zabiegu, zakrzepicy.
W kolejnym artykule autorzy z Krakowa – dr hab. Marek Klocek, dr Wiktoria Wojciechowska oraz prof. Danuta Czarnecka – przedstawiają znaczenie podwyższonego >60 mm Hg ciśnienia tętna jako niekorzystnego czynnika ryzyka sercowo-naczyniowego. Korzystnie działają inhibitory ACE, sartany i antagoniści kanału wapniowego.
Migotanie przedsionków to najczęstsza arytmia pojawiająca się niekiedy na skutek działania czynników pozasercowych, takich jak stosowanie używek, niezdrowy tryb życia – nadmierna lub niedostateczna aktywność fizyczna oraz otyłość. Warto przeczytać ten artykuł dr. hab. Rafała Dąbrowskiego i lek. Anny Mazurkiewicz z Warszawy.
Coraz więcej osób w społeczeństwie funkcjonuje aktywnie, mając wszczepiony defibrylator. Jakich porad i zaleceń udzielić choremu, który chce prowadzić samochód po wszczepieniu ICD? O tym w artykule dr. Pawła Syski z Warszawy.
Z artykułu lek. Łukasza Morkisza i prof. Marka Dei z Katowic, z ośrodka o bodajże najdłuższym w Polsce doświadczeniu w zabiegach naprawczych zastawki mitralnej, dowiemy się, jak postępować z pacjentami z chorobą wieńcową i towarzyszącą niedokrwienną niedomykalnością mitralną.
Przegląd obecnie stosowanych oraz nowych metod leczenia żylaków kończyn dolnych, które niemal całkowicie wyparły tradycyjne chirurgiczne metody, znajdziemy w opracowaniu prof. Tomasza Zubilewicza oraz dr. hab. Piotra Terleckiego z Lublina.
Do zapoznania się z przypadkami EKG opracowanymi przez dr. hab. Krzysztofa Szydło oraz równie ciekawymi przypadkami ECHO prof. Mirosława Kowalskiego nie trzeba najpewniej Państwa zachęcać. Podobnie nie wymagają reklamy wybrane przez lek. Martę Załęską-Kocięcką i lek. Piotra Górala doniesienia z ostatniego miesiąca.