ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Egzamin z interny
Egzamin z interny
Repetytorium nie tylko dla zdających
Pytania i komentarze opracował: lek. Przemysław Życiński
Dobre przygotowanie się do egzaminu specjalizacyjnego z tak obszernego działu medycyny, jakim są choroby wewnętrzne, jest zadaniem trudnym. Na egzaminach zdarzają się pytania dotyczące zagadnień, w przypadku których konieczna jest znajomość najnowszych publikacji, gdyż wiedza podręcznikowa nie daje pewności wyboru prawidłowej odpowiedzi. Ważne jest jednak nie tylko przyswajanie stale aktualizowanej wiedzy, lecz także umiejętność rozwiązywania testów. Chcąc pomóc czytelnikom w dobrym przygotowaniu się do sprawdzianu, co miesiąc publikujemy pytania testowe, których forma jest bardzo zbliżona do pytań egzaminacyjnych. Przy każdym z pytań zamieszczamy konsultowany przez wybitnego specjalistę opis, który powinien pozwolić na znalezienie prawidłowej odpowiedzi. Zagadnienia, do których ułożone są pytania, zostały nadesłane przez czytelników. Propozycje kolejnych tematów, które zdaniem Państwa warto zamieścić w repetytorium, prosimy nadsyłać na adres: repetytorium@medical-tribune.pl
1. Które stwierdzenia dotyczące ciąży u pacjentek z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) są prawdziwe?
A. Ponad połowa chorych podaje poprawę samopoczucia, zwłaszcza w I trymestrze ciąży
B. RZS jest czynnikiem ryzyka porodu przedwczesnego i stanu przedrzucawkowego
C. Kobiety chore na RZS wymagają w ciąży bardzo intensywnego nadzoru, podobnie jak ciężarne z toczniem rumieniowatym układowym (SLE)
D. Podawanie metotreksatu jest przeciwwskazane w okresie ciąży i laktacji
E. Podczas ciąży można bezpiecznie stosować małe dawki glikokortykosteroidów
Wybierz zestaw prawidłowych odpowiedzi:
☐1. ABCDE, ☐2. ADE, ☐3. BDE, ☐4. ACD, ☐5. CDE
W czasie ciąży u niemal 75% chorych na reumatoidalne zapalenie stawów dochodzi do samorzutnej remisji choroby. Mimo tej okresowej poprawy u 90% kobiet następuje nawrót choroby do 6 miesięcy po porodzie. Ryzyko utraty ciąży w przebiegu RZS jest tylko nieznacznie zwiększone. Reumatoidalne zapalenie stawów nie jest uważane za czynnik ryzyka stanu przedrzucawkowego, porodu przedwczesnego czy ograniczonego wzrastania płodu. Kobiety chore na RZS nie wymagają w ciąży tak intensywnego nadzoru, jak chore na toczeń rumieniowaty układowy. Podczas ciąży zastosowanie każdego leku wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Metotreksat ma działanie teratogenne, jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży i powinien zostać odstawiony na 6 miesięcy przed planowanym poczęciem. Nie powinien być również stosowany w okresie karmienia piersią. Małe dawki glikokortykosteroidów można podawać bezpiecznie, bez zagrożenia dla płodu.
Konsultacja: prof. dr hab. med. Witold Tłustochowicz
2. Wskaż fałszywe stwierdzenia dotyczące zespołu Gilberta:
A. Jest najczęstszym typem hiperbilirubinemii wrodzonej
B. Występuje częściej u kobiet
C. Stres, głodzenie, wysiłek fizyczny i spożycie alkoholu są czynnikami wyzwalającymi żółtaczkę
D. Zazwyczaj przebiega z powiększeniem wątroby i śledziony
E. W leczeniu stosuje się fototerapię i plazmaferezę
Wybierz zestaw fałszywych stwierdzeń:
☐1. ACD, ☐2. ABE, ☐3. BDE, ☐4. ABCDE, ☐5. ACE
U podłoża zespołu Gilberta leży mutacja genu UGT1 kodującego UDP-glukuronylotransferazę, czego skutkiem jest defekt sprzęgania bilirubiny w hepatocytach. Jest to najczęstszy typ hiperbilirubinemii wrodzonej, występujący 1,5-7 razy częściej u mężczyzn. Czynnikami wyzwalającymi żółtaczkę są: wysiłek fizyczny, stres, głodzenie, spożycie alkoholu i gorączka. Choroba zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Większość chorych nie odczuwa żadnych dolegliwości, a wątroba i śledziona nie są powiększone. W badaniach pomocniczych okresowo stwierdza się zwiększone stężenie bilirubiny niesprzężonej w surowicy. Aktywności aminotransferaz oraz GGTP są prawidłowe. Zespół Gilberta jest schorzeniem o łagodnym przebiegu i nie wymaga leczenia. Chorzy powinni jedynie unikać czynników wyzwalających hiperbilirubinemię.