Egzamin z interny
Egzamin z interny
Repetytorium nie tylko dla zdających
Pytania i komentarze opracował: lek. Przemysław Życiński
Dobre przygotowanie się do egzaminu specjalizacyjnego z tak obszernego działu medycyny, jakim są choroby wewnętrzne, jest zadaniem trudnym. Na egzaminach zdarzają się pytania dotyczące zagadnień, w przypadku których konieczna jest znajomość najnowszych publikacji, gdyż wiedza podręcznikowa nie daje pewności wyboru prawidłowej odpowiedzi. Ważne jest jednak nie tylko przyswajanie stale aktualizowanej wiedzy, lecz także umiejętność rozwiązywania testów. Chcąc pomóc czytelnikom w dobrym przygotowaniu się do sprawdzianu, co miesiąc publikujemy pytania testowe, których forma jest bardzo zbliżona do pytań egzaminacyjnych. Przy każdym z pytań zamieszczamy konsultowany przez wybitnego specjalistę opis, który powinien pozwolić na znalezienie prawidłowej odpowiedzi. Zagadnienia, do których ułożone są pytania, zostały nadesłane przez czytelników. Propozycje kolejnych tematów, które zdaniem Państwa warto zamieścić w repetytorium, prosimy nadsyłać na adres: repetytorium@medical-tribune.pl
1. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania spirometrycznej próby prowokacyjnej jest:
☐1. Ciąża
☐2. Niekontrolowane nadciśnienie tętnicze
☐3. Zawał serca w ciągu ostatnich 3 miesięcy
☐4. Zakażenie układu oddechowego w ciągu ostatnich 4 tygodni
☐5. Wszystkie powyższe
Przeciwwskazania do wykonania spirometrycznej próby prowokacyjnej dzielimy na bezwzględne i względne. Do przeciwwskazań bezwzględnych należą: niezdolność pacjenta do zrozumienia procedury badania, ciężka obturacja w spirometrii podstawowej (FEV1 <1,2 l u osób dorosłych), tętniak oraz zawał serca lub incydent naczyniowo-mózgowy w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Przeciwwskazania względne są następujące: umiarkowana obturacja (FEV1 <wn. – 3SD lub <wn. – 1,5 l u mężczyzn i <wn. – 1,2 l u kobiet), znacząca nadreaktywność oskrzeli ujawniająca się podczas spirometrii, zakażenie układu oddechowego <2 tygodnie przed badaniem, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, ciąża, padaczka wymagająca stałego leczenia farmakologicznego, nadczynność tarczycy.
Konsultacja: prof. dr hab. med. Jerzy Kozielski
2. Wskaż prawdziwe stwierdzenia dotyczące tocznia polekowego:
A. Mężczyźni chorują 9-krotnie rzadziej niż kobiety
B. Najczęściej jest wywoływany przez prokainamid
C. U większości chorych występują przeciwciała anty-dsDNA
D. Stężenie składowych C3 i C4 dopełniacza jest z reguły prawidłowe
E. Objawy kliniczne ustępują zwykle w ciągu kilku dni po przerwaniu podawania leku, który wywołał toczeń
Wybierz zestaw prawidłowych odpowiedzi:
☐1. BDE, ☐2. AC, ☐3. ABCDE, ☐4. BE, ☐5. BCDE
Toczeń polekowy jest wywoływanym przez niektóre leki zespołem objawów klinicznych przypominających toczeń rumieniowaty układowy (SLE). Choroba występuje z jednakową częstością u kobiet i mężczyzn. Lekiem najczęściej wywołującym toczeń polekowy jest prokainamid, który prowadzi do rozwoju objawów u około 30% pacjentów przyjmujących go przez ponad rok. Innymi preparatami mogącymi przyczynić się do rozwoju choroby są: hydralazyna i dihydralazyna, penicylamina, metyldopa, diltiazem, izoniazyd, minocyklina, infliksymab, etanercept, interferon , chlorpromazyna i sporadycznie każdy inny lek lub zioło. Objawy kliniczne choroby (objawy ogólne, bóle mięśni i stawów, zapalenie błon surowiczych) są z reguły łagodniejsze niż w SLE. U ponad 90% chorych stwierdza się obecność przeciwciał przeciwhistonowych. Stężenie składowych komplementu najczęściej nie odbiega od normy, zaś przeciwciała anty-dsDNA są nieobecne. W terapii schorzenia zalecane jest odstawienie leku wywołującego, co powoduje ustąpienie objawów w ciągu kilku dni. Leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub chlorochiną rzadko jest konieczne.
Konsultacja: prof. dr hab. med. Witold Tłustochowicz