Badanie przedmiotowe chorego na cukrzycę
Aleksandra Araszkiewicz, Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
Wstęp
W dobie technizacji medycyny często zapominamy, jak duże znaczenie ma skrupulatne zbadanie pacjenta za pomocą wzroku, powonienia, dotyku i słuchu.
U właściwie leczonego chorego na cukrzycę bez powikłań i z zadowalającym wyrównaniem metabolicznym odchylenia w badaniu przedmiotowym mogą być niewielkie; znacznie częściej stwierdza się je u pacjentów ze złym wyrównaniem cukrzycy i przewlekłymi powikłaniami tej choroby.
Badanie stanu ogólnego
Ocena świadomości
Pierwszym elementem oceny stanu ogólnego jest badanie stanu świadomości oraz kontaktu logicznego. U chorych na cukrzycę do zaburzeń świadomości dochodzi najczęściej w przebiegu śpiączek hiperglikemicznych i śpiączki hipoglikemicznej. Ilościowe i jakościowe zaburzenia świadomości oraz zespoły takich zaburzeń przedstawiono w tabeli 1.
W różnicowaniu zaburzeń świadomości u chorych na cukrzycę musimy brać pod uwagę:
- choroby mózgu (np. udar niedokrwienny lub krwotoczny, nowotwory, zakażenia ośrodkowego układu nerwowego, padaczkę, uraz)
- choroby układu krążenia (np. wstrząs)
- choroby metaboliczne (np. niewydolność wątroby, zaburzenia czynności nerek)
- zatrucia.
Ocena stanu odżywienia
Należy zmierzyć masę ciała i wzrost oraz obliczyć wskaźnik masy ciała (BMI – body mass index), czyli stosunek masy ciała wyrażonej w kilogramach do wzrostu wyrażonego w metrach i podniesionego do kwadratu:
Należy również zmierzyć obwód talii i bioder. Stosunek obwodu talii do obwodu bioder wyznacza wskaźnik talia-biodro (WHR – waist to hip ratio). Dla cukrzycy typu 2 typowa jest otyłość brzuszna, o której świadczy zwiększony obwód talii, wynoszący:
- według International Diabetes Federation:
- ≥94 cm u mężczyzn
- ≥80 cm u kobiet
- a według American Diabetes Association:
- ≥102 cm u mężczyzn
- ≥88 cm u kobiet.
Talię mierzy się na wysokości pępka (ryc. 1).
Otyłość brzuszna jest pośrednim wykładnikiem insulinooporności. Mimo że jest typowa dla cukrzycy typu 2, może też występować w cukrzycy typu 1 i w innych typach tej choroby. Przyrostowi tkanki tłuszczowej i otyłości sprzyja leczenie insuliną, zwłaszcza w bardzo dużych dawkach. U chorych na cukrzycę typu 1 przeinsulinowanie w wieku przedpokwitaniowym może prowadzić do zaburzeń wzrostu, otyłości brzusznej i powiększenia wątroby w następstwie jej stłuszczenia (zespół Mauriaca).
U osób ze świeżo rozpoznaną cukrzycą spowodowaną bezwzględnym niedoborem insuliny (głównie cukrzycą typu 1 i w chorobach trzustki) mogą dominować wychudzenie i wyniszczenie. Stan odżywienia pacjenta w momencie rozpoznania cukrzycy typu 1 zależy od...