Nagłe zatrzymanie krążenia
Dariusz Zakrzewski
Wstęp
Definicja. Nagłe zatrzymanie krążenia to stan, w którym wskutek ustania czynności skurczowej mięśnia sercowego dochodzi do nagłego ustania czynności układu krążenia. Wtórnie prowadzi to do zatrzymania oddechu, a w konsekwencji do ustania funkcji ośrodkowego układu nerwowego.
Obraz kliniczny. Pewnymi objawami nagłego zatrzymania krążenia są:
• utrata przytomności
• brak tętna na dużych tętnicach (szyjnych, udowych)
• patologiczny oddech lub bezdech.
Leczenie
Schemat CAB
Zaczynając reanimację, postępujemy według typowego schematu CAB, czyli:
C (circulation) – krążenie, czyli masaż zewnętrzny
A (airways) – zapewnienie drożności dróg oddechowych
B (breathing) – oddychanie, prowadzenie sztucznej wentylacji.
C (circulation) masaż zewnętrzny serca
Masaż prowadzi się, uciskając rytmicznie mostek na głębokość co najmniej 3-5 cm z częstością co najmniej 100/min.
Masaż wykonuje się ciągle, nie przerywając go dla prowadzenia wentylacji. Należy minimalizować przerwy w masażu. Ratownicy powinni zmieniać się co 2 min, aby uniknąć zmęczenia i pogorszenia jakości wykonywanego masażu. Prawidłowo wykonywany, nieprzerywany masaż zewnętrzny serca jest kluczowy dla powodzenia akcji resuscytacyjnej.
! Jedynie przez kilka minut dopuszcza się prowadzenie masażu zewnętrznego, z częstością co najmniej 100/min, bez prowadzenia wentylacji.
A (airways) udrożnienie dróg oddechowych
Polega na odchyleniu głowy poszkodowanego do tyłu. Jedną rękę kładzie się na jego czole, drugą ciągnie podbródek ku górze.
! W przypadku podejrzenia uszkodzenia kręgosłupa szyjnego nie należy wykonywać tego manewru. Należy wtedy wysunąć żuchwę: objąć czterema palcami kąty żuchwy i ciągnąć ku górze i przodowi tak, żeby zęby żuchwy wystawały ponad linię zębów szczęki, a kciukami odsunąć dolną wargę ku dołowi i otworzyć usta, naciskając brodę.