Hemostaza i tromboza
Jacek Treliński, Krzysztof Chojnowski
Definicja
Hemostaza to element systemu zapewniającego równowagę wewnętrzną w organizmie. Obejmuje ona procesy fizjologiczne, które powinny prowadzić do:
- utrzymania krwi w łożysku naczyniowym w stanie płynnym
- zachowania ciągłości śródbłonka naczyń
- hamowania krwawienia w miejscu uszkodzenia ściany naczyniowej.
Etapy krzepnięcia i fibrynolizy
W procesie samoistnego tamowania krwawienia wyróżnia się następujące etapy:
- skurcz uszkodzonych naczyń
- tworzenie czopa hemostatycznego złożonego z płytek krwi (faza hemostazy pierwotnej) w miejscu uszkodzenia ściany naczynia
- wzmocnienie czopa płytkowego przez sieć fibryny w wyniku aktywacji krzepnięcia krwi (hemostaza wtórna); proces ten regulują inhibitory krzepnięcia zapobiegające narastaniu czopa hemostatycznego poza miejscem urazu oraz powstawaniu zakrzepów
- przywrócenie pełnej drożności uszkodzonego naczynia; na tym etapie dochodzi do rozpuszczenia złogów fibryny przez plazminę i usunięcia elementów czopa przez komórki żerne.
Elementy hemostazy
W hemostazie uczestniczą:
- płytki krwi
- układ krzepnięcia
- układ fibrynolizy
- ściany naczyń krwionośnych.
Płytki krwi
Płytki krwi powstają z fragmentów cytoplazmy megakariocytów. Prawidłowa ich liczba wynosi 150-400 000/mm3. Około 30% płytek znajduje się w śledzionie, pozostając w równowadze z płytkami krwi krążącej. Płytki żyją 8-12 dni, a później są usuwane z krwiobiegu przez układ siateczkowo-środbłonkowy śledziony, wątroby i szpiku kostnego.
Budowa
Płytki krwi (ryc. 1) to bezjądrowe komórki o kształcie dysku i średnicy około 2-4 μm. Błona zewnętrzna płytek jest zbudowana z podwójnej warstwy fosfolipidów. Otacza ją tzw. glikokaliks, w którym znajdują się glikoproteiny, będące receptorami dla czynników aktywujących i hamujących funkcję płytek oraz enzymy odpowiadające za transport jonów. Z błoną komórkową łączy się system kanalików, przez które uwalniane są substancje zawarte w ziarnistościach α oraz ziarnistościach gęstych δ (tab. 1). Pod błoną znajduje się układ kurczliwych mikrowłókienek, zbudowanych głównie z aktyny. Kanaliki wraz z włókienkami tworzą cytoszkielet płytki, który umożliwia zachowanie jej kształtu. Wewnątrz płytek krwi znajdują się również:
- lizosomy
- mitochondria
- peroksysomy
- ziarna glikogenu.
Funkcje
Płytki uczestniczą w:
- tworzeniu czopa płytkowego w miejscu uszkodzenia ściany naczyniowej (hemostaza pierwotna)
- procesach krzepnięcia krwi (hemostaza wtórna).
Płytki w hemostazie pierwotnej
Wyróżnia się trzy etapy hemostazy pierwotnej: