Martwica jałowa kości
Andrzej Bohatyrewicz, Łukasz Kołodziej
Wstęp
Jałowe martwice kości są chorobami tkanki kostnej i chrzęstnej. Występują w różnych lokalizacjach u dzieci i dorosłych. Etiologia często pozostaje nieznana. Wspólnymi cechami jałowych martwic są zaburzenia ukrwienia kości, prowadzące do martwicy oraz brak drobnoustrojów chorobotwórczych w ognisku choroby.
Definicja
Jałowe martwice kości to choroby, w których do martwicy kości dochodzi w wyniku niedokrwienia i bez udziału drobnoustrojów.
Synonimy
W piśmiennictwie spotyka się używane zamiennie z terminem „jałowa martwica kostna” inne nazwy, takie jak: martwica aseptyczna kości, niedokrwienna martwica nasadowa, osteochondroza, chondroosteonekroza.
Klasyfikacja
Znaczące różnice w lokalizacji, znanej lub podejrzewanej etiologii, naturalnym przebiegu, sposobie leczenia i powikłaniach w układzie ruchu są podstawą podziału jałowych martwic na występujące u:
- dzieci i młodzieży
- dorosłych.
Jałowe martwice kości u dzieci i młodzieży
Wyróżnia się następujące postacie kliniczne jałowej martwicy kości u dzieci i młodzieży:
- jałowa martwica głowy kości udowej
- martwica guzowatości kości piszczelowej
- jałowa martwica guza piętowego
- jałowa martwica kości łódkowatej
- jałowa martwica II kości śródstopia
- inne martwice.
Patofizjologia
Najczęstszą przyczyną tej grupy chorób jest niewydolność krążenia przynasadowo-nasadowego, prowadząca do zaburzeń ukrwienia określonego obszaru tkanki kostnej, połączona z naturalnie zwiększającym się obciążeniem tych okolic. Szczególnie narażone są nasady kości dźwigających masę ciała, w których łatwo dochodzi do powstawania utrwalonych deformacji, co może pociągać za sobą wtórne zaburzenia czynnościowe całego układu ruchu.
W etiologii jałowych martwic kostnych u dzieci podkreśla się rolę przeciążenia spowodowanego nagłym przyspieszeniem wzrastania, szybkim przybieraniem na wadze oraz aktywnością fizyczną – rekreacyjną lub sportową.
Różnicowanie
W diagnostyce różnicowej należy brać w pierwszej kolejności pod uwagę zapalenia kości i stawów, nowotwory, deformacje stawów wynikające z chorób układowych, metabolicznych i niedoborowych narządu ruchu, rzadziej przeciążenia i urazy.
Rokowanie
Rokowanie w przypadku większości jałowych martwic jest korzystne i choroba kończy się całkowitą przebudową, nie wywołując poważniejszych trwałych następstw. Objęcie martwicą nasady tworzącej staw, szczególnie kończyny dolnej, rokuje mniej korzystnie i zależy od wczesnego rozpoznania i konsekwentnego, często długotrwałego i uciążliwego leczenia.