Zespół niskiej T3, zespół niskiej T3 i T4
Małgorzata Gietka-Czernel
Wstęp
Zespół niskiej trijodotyroniny (T3) oraz zespół niskiej trijodotyroniny i tyroksyny (T4) (zespoły pozatarczycowe, sick euthyroid syndrome, nonthyroidal illness) to zjawiska biochemiczne związane z zaburzeniami konwersji obwodowej T4 do T3 i wiązania T4 z białkami transportującymi. Zespoły te występują u ludzi z ciężkimi chorobami ogólnoustrojowymi oraz w stanach głodzenia.
Przyczyny
Zespół niskiej T3 i zespół niskiej T3 i T4 nie są związane z określonymi jednostkami chorobowymi, ale towarzyszą każdej ciężkiej chorobie ogólnoustrojowej (np. sepsie), ostrym zespołom wieńcowym, rozległym oparzeniom, dochodzi do nich po operacjach kardiochirurgicznych, po przeszczepieniu szpiku, są też powszechne wśród pacjentów oddziałów intensywnej opieki medycznej.
Rokowanie
Zespół niskiej T3 i T4 wiąże się z gorszym rokowaniem niż zespół niskiej T3. Przy spadku stężenia T4 <4 μg/dl prawdopodobieństwo zgonu wynosi 50%, a <2 μg/dl – ok. 80%.
Patofizjologia
Istotne znaczenie patogenetyczne w zespole niskiej T3 i w zespole niskiej T3 i T4 przypisywane jest cytokinom: interleukinie 1 (IL1), interleukinie 2 (IL2), interleukinie 6 (IL6), interferonowi (IFN) i czynnikowi martwicy nowotworu (TNF), wydziela...