Leczenie glikokortykosteroidami
Anna A. Kasperlik-Załuska, Lucyna Papierska
Definicja
Glikokortykosteroidoterapia to stosowanie glikokortykosteroidów w celach leczniczych. Może to być podawanie:
- naturalnych hormonów kory nadnerczy w dawkach fizjologicznych w celach substytucyjnych (w niedoczynności kory nadnerczy)
- syntetycznych glikokortykosteroidów w celu:
- hamowania rozwoju zapalenia
- uzyskania immunosupresji
- stymulacji produkcji surfaktantu w płucach płodu w zagrażającym porodzie przedwczesnym.
Czynniki wpływające na aktywność leku
Działanie lecznicze glikokortykosteroidów w dawkach ponadfizjologicznych zależy od:
- budowy chemicznej cząsteczki
- siły wiązania z receptorem
- postaci leku
- miejsca podania
- właściwości farmakokinetycznych, w tym:
- wchłaniania z miejsca podania
- frakcji związanej z białkami
- metabolizmu glikokortykosteroidow
- szybkości eliminacji leku z ustroju.
Budowa cząsteczki
Syntetyczne analogi kortyzolu odróżnia od kortyzolu obecność podwójnych wiązań i dodatkowych łańcuchów bocznych. Pochodne zawierające grupę ketonową w pozycji C11 (kortyzon, prednizon) są nieczynne biologicznie i dopiero redukcja do grupy hydroksylowej (hydrokortyzon, prednizolon) powoduje ich aktywację.
Większość syntetycznych analogów kortyzolu działa silniej przeciwzapalnie i immunosupresyjnie niż kortyzol i ma mniejsze powinowactwo do receptora mineralokortykosteroidowego. Należą do nich pochodne zawierające dodatkowe wiązanie między 1 i 2 atomem węgla (np. prednizon, prednizolon, metyloprednizolon) czy posiadające dodatkową grupę metylową w położeniu 6α (np. metyloprednizolon). Wprowadzenie atomu fluoru w położeniu 9α również znacznie zwiększa działanie przeciwzapalne, jednocześnie jednak nasila wpływ na gospodarkę mineralną (np. fludrokortyzon).
Właściwości farmakokinetyczne
Glikokortykosteroidy dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego oraz z miejsca aplikacji po podaniu miejscowym. Przy podawaniu leku na duże powierzchnie, zwłaszcza gdy skóra jest uszkodzona lub pokryta opatrunkiem okluzyjnym, a także w warunkach terapii przewlekłej istnieje ryzyko zwiększonego wchłaniania leku z miejsca podania i wywoływania efektów ogólnoustrojowych.