Migotanie przedsionków
Edward Koźluk, Grzegorz Opolski
Definicja
Migotanie przedsionków (AF – atrial fibrillation) jest tachyarytmią nadkomorową, którą cechuje nieskoordynowana czynność elektryczna przedsionków o częstości >350/min, przewodzona nieregularnie do komór. Migotanie prowadzi do utraty efektywnej czynności skurczowej przedsionków.
Epidemiologia
Migotanie przedsionków jest najczęstszą tachyarytmią przedsionkową i trzecią pod względem częstości występowania (po przedwczesnych pobudzeniach nadkomorowych i komorowych) arytmią serca. Liczba hospitalizacji z powodu migotania przedsionków jest znacznie większa niż z powodu innych zaburzeń rytmu serca.
Badania epidemiologiczne wykazują znaczne zróżnicowanie częstości jej występowania w zależności od wieku, stanu zdrowia badanej populacji i sposobu oceny. Częstość występowania arytmii w populacji ogólnej ocenia się na 0,4-1%, przy czym wzrasta ona z wiekiem – po 80 r.ż. jest to już ok. 8%. W pierwszych 20 latach życia migotanie przedsionków jest obserwowane bardzo rzadko.
Jeśli nie można ustalić przyczyny migotania przedsionków, określa się je mianem samoistnego. Ryzyko migotania przedsionków zwiększają:
- choroba układu krążenia (średnio 3-5-krotnie):
- nadciśnienie tętnicze (najczęstszy czynnik poprzedzający migotanie przedsionków, występuje u prawie połowy chorych z migotaniem przedsionków)
- choroba wieńcowa (2-krotnie)
- choroba reumatyczna serca (w przeszłości główna przyczyna migotania przedsionków – zwiększa ryzyko kilkanaście razy)
- wady serca, szczególnie stenoza i niedomykalność zastawki mitralnej oraz ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej
- niewydolność serca
- kardiomiopatie (zwłaszcza rozstrzeniowa)
- zespół chorego węzła zatokowego
- choroby układowe z zajęciem serca (skrobiawica, sarkoidoza)
- zapalenie mięśnia sercowego
- zapalenie osierdzia
- nowotwory serca (pierwotne i przerzuty)
- zaburzenia elektrolitowe
- działanie toksyn (np. nikotyny, alkoholu, tlenku węgla, marihuany, amfetaminy)
- zatorowość płucna
- inne choroby płuc
- nadczynność tarczycy
- zakażenie
- znieczulenie ogólne
- zespół po kardiotomii
- guz chromochłonny
- otyłość.
Podkreśla się również, że migotanie przedsionków może prowadzić do rozwoju kardiomiopatii tachyarytmicznej, a przez to do niewydolności serca. Przewlekłe migotanie przedsionków występuje u ok. 20% chorych z zastoinową niewydolnością serca (niezależnie od jej przyczyny).
Badania populacji Framingham wskazują na postępujący wzrost częstości występowania migotania przedsionków, zwłaszcza w populacji mężczyzn >75 r.ż. Związane jest to ze starzeniem się populacji oraz paradoksalnie z poprawą skuteczności leczenia chor...