Niedrożność rzekoma jelit
Bogna Grygiel-Górniak, Marian Grzymisławski
Definicja
Niedrożność rzekoma (idiopatyczna rzekoma niedrożność jelit, wrodzony zespół krótkiego jelita, zespół osłabienia motoryki jelita) jest ostrym lub przewlekłym zaburzeniem motoryki jelit charakteryzującym się poszerzeniem i rozdęciem jelita cienkiego lub grubego.
Jej objawy, takie jak ból brzucha, nudności i wymioty, mogą sprawiać trudności w różnicowaniu z niedrożnością mechaniczną, ale w odróżnieniu od niej podłożem zaburzeń nie jest przeszkoda mechaniczna.
Epidemiologia
Przyczyną zaburzeń motoryki jelit u dzieci mogą być niedojrzałe struktury przewodu pokarmowego, stąd niedrożność rzekoma częściej występuje u wcześniaków.
Patofizjologia i patogeneza
Prawidłowa funkcja przewodu pokarmowego zależy od regulacji układu nerwowego przez liczne ośrodki umiejscowione w mózgu, rdzeniu przedłużonym oraz zwojach kręgowych. W procesach regulacyjnych uczestniczą również neurony motoryczne przewodu pokarmowego, które są określane jako mózg trzewny (ENS – enteric nervous system). Wpływają one bezpośrednio na narządy efektorowe przewodu pokarmowego, czyli mięśnie, błonę śluzową oraz naczynia krwionośne, a przez to są odpowiedzialne za funkcję skurczową jelit oraz odczuwanie bólu. W skład mózgu trzewnego wchodzą trzy sploty nerwowe:
- splot podśluzówkowy (splot Meissnera)
- splot śródmięśniowy (splot Auerbacha)
- splot podsurowiczy.
Rytmiczne skurcze warstwy mięśniowej są wywoływane przez wyspecjalizowane komórki Cajala (ICC – interstitial Cajal’s cells) generujące impulsy elektryczne z niskią częstotliwością. Komórki te pełnią także funkcję receptorów wrażliwych na rozciąganie i biorą udział w regulacji motoryki. Występują w:
- błonie mięśniowej całego przewodu pokarmowego, od przełyku do odbytu
- macierzy kosmków jelitowych
- wokół naczyń krwionośnych trzustki
- mięśniach.
Podłoże neurogenne
Objawy niedrożności rzekomej wynikają z zaburzeń funkcji aparatu nerwowo-mięśniowego jelit. Mają charakter wrodzony lub nabyty. Wprawdzie etiopatogeneza niedrożności rzekomej nie jest dokładnie poznana, ale przypuszcza się, że przyczyną choroby jest brak równowagi w obrębie autonomicznego układu nerwowego. Prawdopodobnie dochodzi do:
- nadmiernej stymulacji układu współczulnego
- zaburzeń w obrębie układu przywspółczulnego
- współwystępowania obydwu dysfunkcji.
Podłoże genetyczne
W komórkach Cajala występuje nadmierna ekspresja genu C-kit. Udowodniono, że przesyłanie sygnałów przez białko Kit jest niezbędne do proliferacji i przetrwania komórek Cajala. Mutacje zachodzące w obrębie zewnątrzkomórkowej domeny protoonkogenu C-...