Wady wrodzone jelita grubego
Kinga Rośniak, Adam Dziki
Wstęp
Wady wrodzone jelita ujawniają się najczęściej zaraz po urodzeniu, ponieważ zwykle upośledzają drożność przewodu pokarmowego. Najczęstsze z nich to:
- choroba Hirschsprunga
- zarośnięcie przełyku
- zwężenie odźwiernika
- zarośnięcie jelit
- zarośnięcie odbytu
- zdwojenie jelita grubego
- wady powłok brzucha.
Choroby te z dobrym skutkiem leczy się chirurgicznie.
Choroba Hirschsprunga (megacolon congenitum)
Przyczyną choroby Hirschsprunga jest brak zwojów przywspółczulnych w splotach warstwy międzymięśniowej jelita grubego (Auerbacha).
W bezzwojowym odcinku nie ma ruchów perystaltycznych, a skurcz jelita jest nieskoordynowany i nieskuteczny. W związku z tym część proksymalna jelita jest znacznie poszerzona w stosunku do odcinka bezzwojowego, a ściana pogrubiała. Następuje zanik haustracji, a perystaltyka ulega osłabieniu.
Klasyfikacja
Chorobę można klasyfikować na podstawie zróżnicowanego podłoża genetycznego. Klinicznie stosowany bywa podział ze względu na długość zajętego odcinka jelita na:
- postać krótkoodcinkową (ograniczoną do prostnicy i esicy)
- postać długoodcinkową (sięgającą powyżej esicy).
Nie udało się na razie ściśle powiązać tych dwóch podziałów.
Epidemiologia
Zapadalność i chorobowość
Choroba Hirschsprunga występuje z częstością 1 na 5 tys. urodzeń. W 4-8% przypadków postaci krótkoodcinkowej i w 12-33% przypadków postaci długoodcinkowej występuje rodzinnie.
Wiek
Choroba ujawnia się zwykle w okresie noworodkowym, rzadziej w dzieciństwie. Zdarza się jednak, że łagodną postać rozpoznaje się dopiero w wieku dojrzałym.
Płeć
Chorobę Hirschsprunga ograniczoną do prostnicy i esicy stwierdza się 4-5 razy częściej u chłopców niż u dziewczynek, postać długoodcinkowa jest tylko niemal 2 razy częstsza u chłopców.
Pochodzenie etniczne
Choroba częściej występuje wśród Azjatów (2,8/10 000 urodzeń) i Afroamerykanów (2,1/10 000) niż u rasy kaukaskiej (1,5/10 000) i Latynosów (1,0/10 000).
Rekordowa jest zapadalność w społeczności mennonitów (ok. 20/10 000).
Umieralność i śmiertelność
Przed opracowaniem metod chirurgicznego leczenia choroby (w 1948 r.) choroba u noworodków prowadziła zawsze do rozwoju megacolon toxicum i śmierci. Żaden z chorych nie dożywał wieku rozrodczego, dziedziczne podłoże nie było więc znane.
Doskonalenie metod operacyjnych sprawiło, że od lat osiemdziesiątych śmiertelność utrzymuje się na poziomie <6% i zwykle jest skutkiem wczesnych powikłań pooperacyjnych albo współistniejących wad rozwojowych.